Zagroda Żubrów

Separator

Po sąsiedzku Karczmy Wiejskiej królują dostojne ssaki – żubry. Te szlachetne zwierzęta zaczęto hodować w Pszczynie od 1865 r. Wówczas to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg otrzymał od cara Aleksandra II cztery żubry, w zamian za dwadzieścia jeleni z lasów pszczyńskich.

Żubry trzymano w stanie półwolnym początkowo w okolicy Murcek, a później w Jankowicach. Od tego czasu mnożąca się populacja, zasilana przez nowe, importowane osobniki, rozrosła się do kilkudziesięciu sztuk.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej zwany Zagrodą „Żubrowisko” tuż obok Karczmy Wiejskiej w Jankowicach to hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym. W Zagrodzie możemy poznać zwyczaje największego ssaka w Europie. Na terenie Zagrody znajduje się sala edukacyjna, która przybliża nam to królewskie zwierze i jego zwyczaje. Z punktu widokowego, z którego rozciąga się piękny widok na łąkę pod lasem, dobrze widać żubry. Co prawda przychodzą tu najczęściej w porze karmienia i wtedy najlepiej się im przyglądnąć.

A tak jak żubry ciągną do paśników pełnych jedzenia, tak my zapraszamy zwiedzających pod strzechę Karczmy Wiejskiej. Polecamy żłoby pełne wiejskich przysmaków i dania kuchni śląskiej. Po zwiedzaniu i obserwowaniu żubrów należy nabrać sił, najlepiej zrobić to właśnie w naszej Karczmie.

Tuż przed wejściem do Karczmy Wiejskiej witają gości nasze dwa żubry Janko i Wicek. Czekając na zacnych gości chętnie pozują do zdjęć.

 

Karczma wiejska

Napisz do nas:

Newsletter - podaj email

Karczma Wiejska
43-215 Jankowice
ul Żubrów 112 B
tel: 502 565 414

LOKAL CZYNNY:
PON – SOB: 
od 11.00 do 21.00
NIEDZ. – ŚWIĘTA:
od 12.00 do 21.00

REZERWACJA STOLIKÓW
DANIA NA WYNOS

tel: 502 565 414

ZAMÓWIENIA IMPREZ RODZINNYCH, SPOTKAŃ FIRMOWYCH, EVENTÓW

email: ewa@epart.eu

© 2019 Karczma Wiejska w Jankowicach | Wykonanie: Tax-Soft

Facebook
YouTube
Karczma wiejska w Jankowicach