Zbieramy kasztany i żołędzie w Karczmie Wiejskiej!

Karczma Wiejska po raz kolejny przyłącza się do wielkiej zbiórki żołędzi i kasztanów organizowanej przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Kobiór.

Bogate w witaminy i substancje odżywcze kasztany i żołędzie wykorzystuje się do dokarmiania zwierzyny leśnej. To jedne ze składników diety dzików, saren, jeleni, danieli, żubrów, a także ptaków: sójek i bażantów. Dzięki organizowanej zbiórce wiele zwierząt otrzymuje w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłyby samodzielnie znaleźć, ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie długiej zimy.
Spędzając czas na świeżym powietrzu, szczególnie podczas spacerów, możecie razem z nami zbierać dary natury. Liczy się każda garść, kieszeń czy woreczek zebranych kasztanów i żołędzi.
Zebrane kasztany i żołędzie możecie wrzucać do specjalnych koszy, które zostały ustawione przed naszym lokalem.

Zbiórka potrwa tak długo, jak będzie to potrzebne.
Nasza zbiórka to świetny sposób kształtowania nawyków ekologicznych wśród młodych osób, wpajanie wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Przede wszystkim pomoże ona zwierzętom przetrwać w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez pomocy człowieka.

Gdzie zbierać kasztany i żołędzie?

Najlepiej jest zbierać te cenne jesienne dary na terenach zabudowanych, gdzie owoce marnują się gnijąc na trawnikach i zaśmiecając parkowe alejki, a leśne zwierzęta nie mają szans na ich odnalezienie w zimowej porze. Te leśne najlepiej zostawić na swoim miejscu. Zwierzaki same je odnajdą, gdy będą potrzebowały.

Wszystkie zebrane żołędzie i kasztany zostaną przekazane do sąsiadującego z naszym lokalem Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach do karmienia żubrów i zwierząt leśnych zamieszkujących jankowickie lasy.

Dziękujemy za każdego kasztana i żołędzia.

zbieramy kasztany i żolędzie dla nadleśnictwa kobiór
zbieramy kasztany i żolędzie dla nadleśnictwa kobiór
Facebook
YouTube
Karczma wiejska w Jankowicach