Zbieramy kasztany i żołędzie dla leśnych przyjaciół

Karczma Wiejska po raz kolejny przyłącza się do wielkiej zbiórki żołędzi i kasztanów organizowanej przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Kobiór.

Bogate w witaminy i substancje odżywcze kasztany i żołędzie wykorzystuje się do dokarmiania zwierzyny leśnej. To jedne ze składników diety dzików, saren, jeleni, danieli, żubrów, a także ptaków: sójek i bażantów. Dzięki organizowanej zbiórce wiele zwierząt otrzymuje w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłyby samodzielnie znaleźć, ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie długiej zimy.
Spędzając czas na świeżym powietrzu, szczególnie podczas spacerów, możecie razem z nami zbierać dary natury. Liczy się każda garść, kieszeń czy woreczek zebranych kasztanów i żołędzi.

KASZTANY I ŻOŁĘDZIE W KARCZMIE WIEJSKIEJ

1. Zebrane kasztany i żołędzie można wrzucać do specjalnych koszy umieszczonych przed naszym lokalem.

2. Każdy darczyńca otrzyma odznakę „Przyjaciela Lasu” – wystarczy zgłosić się do obsługi w lokalu 😉

3. Zbiórka potrwa tak długo, jak będzie to potrzebne.

Nasza zbiórka to świetny sposób kształtowania nawyków ekologicznych wśród młodych osób, wpajanie wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Przede wszystkim pomoże ona zwierzętom przetrwać w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez pomocy człowieka.

Gdzie zbierać kasztany i żołędzie?

Najlepiej jest zbierać te cenne jesienne dary na terenach zabudowanych, gdzie owoce marnują się gnijąc na trawnikach i zaśmiecając parkowe alejki, a leśne zwierzęta nie mają szans na ich odnalezienie w zimowej porze. Te leśne najlepiej zostawić na swoim miejscu. Zwierzaki same je odnajdą, gdy będą potrzebowały.

Wszystkie zebrane żołędzie i kasztany zostaną przekazane do sąsiadującego z naszym lokalem Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach do karmienia żubrów i zwierząt leśnych zamieszkujących jankowickie lasy.

Dziękujemy za każdego kasztana i żołędzia.

Facebook
YouTube
Karczma wiejska w Jankowicach